Unirise PWCD-C14C15-15A-02F-BLK power cable Black 23.6" (0.6 m) C14 coupler C15 coupler
Unirise PWCD-C14C15-15A-02F-BLK. Cable length: 23.6" (0.6 m), Connector 1: C14 coupler, Connector 2: C15 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 5044694
Manufacturer part number: PWCD-C14C15-15A-02F-BLK
C14 to C15 Power Cords
When to use C14 to C15 Power cords
C14 to C15 Power Cords
Cable Type SJT
Cable Length 23.6"
Compliance certificates REACH, RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates UL ECOLOGO
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Input voltage 250 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 C14 coupler
Connector 2 C15 coupler
AWG wire size 14
Input current 15 A