Manufacturer: Thermaltake
SKU: 5998006
Manufacturer part number: CL-W286-PL12SW-A
GTIN: 4713227524483
TH240 ARGB Sync AIO Liquid Cooler Thermaltake TH240 ARGB Sync is an all-in-one liquid cooler which includes two 120mm powerful high static pressure fans, and a high performance radiator along with a water block, 16.8M RGB color lumination with pre-set lighting modes via the smart fan controller, or synchronize with motherboard RGB software for stunning RGB colors. Smart Fan Controller The ARGB controller allows users to switch LED modes, LED colors, and lighting speeds when using a motherboard without a 5V addressable RGB header. Users can switch between flow, ripple, pulse, blink, wave, full light, RGB spectrum, and off modes with various colors and LED speed options. Dual 120mm AR G B Radiator Fan High-static pressure fan design delivers impressive cooling performance. High Efficiency Radiator Specially designed 240mm large surface radiator increases surface delivering exceptional heat dissipation. High Performance Waterblock The high performance copper base plate accelerates heat conductivity. High Reliability Pump The high quality and reliable pump enables maximum water circulation, keeping the copper plate continuously cool. The low evaporation tube effectively decreases the loss of coolant; therefore no refill is either needed or required. Simple Setup Featuring superb cooling performance, the TH240 ARGB Sync provides an easy installation and maintenance-free operation, requiring only the minimum amount of space in the chassis.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Country of Origin China
Type All-in-one liquid cooler
Tube Length 15.7"
Harmonized System (HS) code 84733080
Suitable location Processor
Maximum airflow 59.28 cfm
Fan dimensions (W x D x H) 4.72 x 4.72 x 0.984"
Fan speed (max) 1500 RPM
Fan voltage 12 V
Illumination color Blue, Green, Red
Illumination LED Y
Pump motor speed 3300 RPM
Water block material Copper
Pump voltage 12 / 5 V
Pump current 370 mA
Tube material Rubber
Radiator width 10.7"
Radiator depth 1.06"
Radiator height 4.72"