Thermaltake CL-P075-AL12TQ-A computer cooling system Processor Fan 4.72" (12 cm) Teal 1 pc(s)
Thermaltake CL-P075-AL12TQ-A. Type: Fan, Fan diameter: 4.72" (12 cm), Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 2000 RPM, Noise level: 23.6 sone, Maximum airflow: 1778.508 cfm, Maximum air pressure: 2.41 mmH2O. Product color: Teal
Manufacturer: Thermaltake
SKU: 6614956
Manufacturer part number: CL-P075-AL12TQ-A
Utilizing the new color palette, TOUGHAIR 510 Turquoise CPU Cooler is a single tower dual fan designed CPU cooler equipped with two optimized 120 mm high static pressure fans and a newly designed heat sink, guaranteeing its outstanding performance. Color Your Style TOUGHAIR 510 Turquoise CPU Cooler is a new edition to the TOUGHAIR series that allows users to match up the same Turquoise colored PC components to form your ideal PC build! Single Tower Dual Fan Design TOUGHAIR 510 is a single tower dual fan designed air cooler with 4 heat pipes running through the fins, the U-shape heat pipes increase heat circulation creating better heat dissipation in your system and supports up to 180W. Enhanced 120 mm High Static Pressure Fan TOUGHAIR 510 Turquoise leverages the TOUGHFAN 12 Turquoise design, which not only provides a different color scheme to the TOUGHAIR series, but also boosts the fan speed to 2000 RPM, providing a new level of cooling performance to our CPU cooler. Asymmetric Fin Structure The fin is designed with an asymmetric structure that allows larger air intake through the fins. This design lowers the air turbulence and straightens out the airflow making it easier to disperse heat from the fins, delivering superb cooling performance. High-Performance U-shape copper heat pipes 4 x Ø6 mm heat pipes directly touch the CPU and thermal paste. The U-shape design creates perfect circulation for better CPU cooling performance. Universal Compatibility The TOUGHAIR 510 Turquoise now supports the latest Intel LGA 1700 Socket, which allows users to stay in the latest trends. It also fits both Intel and AMD sockets including the following models: Intel:LGA 1700/1200/1156/1155/1151/1150 AMD: AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1
Products specifications
Attribute name Attribute value
Maximum airflow 1778.508 cfm
Fan power consumption 5.76 W
Fan 2 rotational speed (max) 2000 RPM
Fan 2 maximum airflow 1778.508 cfm
Fan 2 maximum air pressure 2.41 mmH2O
Fan 2 dimensions (W x D x H) 4.72 x 4.72 x 0.984"
Type Fan
Harmonized System (HS) code 84733080
Suitable location Processor
Fan dimensions (W x D x H) 4.72 x 4.72 x 0.984"
Maximum air pressure 2.41 mmH2O
Fan speed (min) 500 RPM
Fan speed (max) 2000 RPM
Radiator material Aluminum
Rated voltage 12 V
Starting voltage 6 V
Fan diameter 2 4.72"
Fan 2 rotational speed (min) 500 RPM
Technical details
Product color Teal
Features
Noise level 23.6 sone
Number of fans 2 fan(s)
Other features
Quantity 1
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Fan diameter 4.72"