Vertiv VR3150SP rack cabinet 42U Freestanding rack Black, Transparent
Manufacturer: Vertiv
SKU: 5468031
Manufacturer part number: VR3150SP
GTIN: 4061471035775
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 357.1 lbs
Side panel key lock Y
Removable back door Y
Material Metal
Width 31.5"
Depth 47.2"
Height 78.7"
Type Freestanding rack
Removable front door Y
Removable side panels Y
Nuts included Y
Number of screws 50
Number of nuts 50
Maximum weight capacity (rolling) 2253.1 lbs
Side panel construction Steel
Adjustable feet Y
Technical details
Product color Black, Transparent
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Screws included Y
Mounting kit Y
Design
Certification EIA 310E UL2416 RoHS REACH
Weight & dimensions
Size (imperial) 19"