Veracity VOR-OS-30-US PoE adapter 55 V
Veracity VOR-OS-30-US. Ethernet LAN data rates: 100,1000 Mbit/s, Networking standards: IEEE 802.3af. Product color: Black, Power protection features: Overload, Short circuit, Certification: CE, FCC, RoHS, EN 55032 Class B, EN55024, VCCI, UL/EN/IEC 60950-1 (Ed2). Power over Ethernet (PoE) voltage: 55 V, Output power: 30 W, AC adapter input voltage: 100 - 240 V. Width: 2.05" (52 mm), Depth: 1.38" (35 mm), Height: 6.34" (161 mm). Number of products included: 1 pc(s)
Manufacturer: Veracity
SKU: 5772600
Manufacturer part number: VOR-OS-30-US
  • Delivers reliable remote power to IP cameras and POE devices
  • Compatible with gigabit Ethernet
  • Safety assured as POE is only enabled to compliant devices
  • 30W Power output
  • Compact, wall-mountable unit
  • Integrated overload protection
  • Sealed, fanless design for reliability
  • 30W Power output
  • Compact, wall-mountable unit
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 6.34"
Width 2.05"
Depth 1.38"
Weight 7.05 oz
Power cord included Y
Wall mounting kit Y
Technical details
Product color Black
Packaging data
Number of products included 1 pc(s)
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
RJ-45 input ports 1
RJ-45 output ports 1
Design
Certification CE, FCC, RoHS, EN 55032 Class B, EN55024, VCCI, UL/EN/IEC 60950-1 (Ed2)
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -4 - 104 °F
Operating relative humidity (H-H) 10 - 90 %
Power
Power over Ethernet (PoE) voltage 55 V
Power plug type Type C
Power protection features Overload, Short circuit
AC adapter input voltage 100 - 240 V
AC adapter frequency 50 - 60 Hz
Features
Input current 0.67 A
Output power 30 W