Unirise PWCD-L620PC19-20A-06F-BLK power cable Black 70.9" (1.8 m) NEMA L6-20P C19 coupler
Unirise PWCD-L620PC19-20A-06F-BLK. Cable length: 70.9" (1.8 m), Connector 1: NEMA L6-20P, Connector 2: C19 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 125 V, Input current: 20 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 5084766
Manufacturer part number: PWCD-L620PC19-20A-06F-BLK
Products specifications
Attribute name Attribute value
Connector 1 standard NEMA 6-20P
Cable Type SJT
Cable Length 70.9"
Compliance certificates REACH, RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates UL ECOLOGO
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Input voltage 125 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 NEMA L6-20P
Connector 2 C19 coupler
AWG wire size 12
Input current 20 A
Connector 1 form factor Straight
Connector 2 form factor Straight
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Type SJT
Cable Length 70.9"
Technical details
Product color Black
Operational conditions
Power
Input voltage 125 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 NEMA L6-20P
Connector 2 C19 coupler
AWG wire size 12
Input current 20 A