Unirise PWCD-L620PC15-15A-15F-BLK power cable Black 179.9" (4.57 m) NEMA L6-20P C15 coupler
Unirise PWCD-L620PC15-15A-15F-BLK. Cable length: 179.9" (4.57 m), Connector 1: NEMA L6-20P, Connector 2: C15 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 125 V
Manufacturer: Unirise
SKU: 6177104
Manufacturer part number: PWCD-L620PC15-15A-15F-BLK
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Type SJT
Cable Length 179.9"
Export Control Classification Number (ECCN) EAR99
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates REACH, RoHS, UL ECOLOGO
Sustainability compliance Y
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Maximum current 15 A
Input voltage 125 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 NEMA L6-20P
Connector 2 C15 coupler
AWG wire size 14
Connector 1 form factor Straight
Connector 2 form factor Straight
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Type SJT
Cable Length 179.9"
Technical details
Product color Black
Sustainability compliance Y
Operational conditions
Power
Maximum current 15 A
Input voltage 125 V