Unirise PWCD-C7C14-10A-02F-BLK power cable Black 23.6" (0.6 m) C7 coupler C14 coupler
Unirise PWCD-C7C14-10A-02F-BLK. Cable length: 23.6" (0.6 m), Connector 1: C7 coupler, Connector 2: C14 coupler, Cable type: SPT. Input voltage: 125 V
Manufacturer: Unirise
SKU: 6177014
Manufacturer part number: PWCD-C7C14-10A-02F-BLK
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Type SPT
Cable Length 23.6"
Export Control Classification Number (ECCN) EAR99
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates REACH, RoHS, UL ECOLOGO
Sustainability compliance Y
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Maximum current 10 A
Input voltage 125 V