Unirise PWCD-C19C20-20A-08F-BLK power cable Black 94.5" (2.4 m) C19 coupler C20 coupler
Unirise PWCD-C19C20-20A-08F-BLK. Cable length: 94.5" (2.4 m), Connector 1: C19 coupler, Connector 2: C20 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V
Manufacturer: Unirise
SKU: 3216319
Manufacturer part number: PWCD-C19C20-20A-08F-BLK
Our C19-C20 power cords are designed specifically for data center and lab environments. The C19-C20 power cord is most commonly used between a High-End PDU and a server in a data cabinet. In data environments, you should keep the length of cords to a minimum to avoid contact with ethernet cables and reduce power loss. Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Type SJT
Cable Length 94.5"
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Power
Maximum current 20 A
Input voltage 250 V