Unirise PWCD-C19C20-20A-05F-BLK power cable Black 59.1" (1.5 m) C19 coupler C20 coupler
Unirise PWCD-C19C20-20A-05F-BLK. Cable length: 59.1" (1.5 m), Connector 1: C19 coupler, Connector 2: C20 coupler. Input voltage: 250 V, Input current: 20 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 3216316
Manufacturer part number: PWCD-C19C20-20A-05F-BLK
GTIN: 0893339053942
C19 to C20 Power Cords
When to use C19 to C20 Power cords
C19 to C20 Power Cords
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length 59.1"
Compliance certificates REACH, RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates UL ECOLOGO
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Input voltage 250 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 C19 coupler
Connector 2 C20 coupler
AWG wire size 12
Input current 20 A