Unirise PWCD-C19C20-20A-04F-BLK power cable Black 47.6" (1.21 m) C20 coupler C19 coupler
Unirise PWCD-C19C20-20A-04F-BLK. Cable length: 47.6" (1.21 m), Connector 1: C20 coupler, Connector 2: C19 coupler. Input voltage: 250 V, Input current: 20 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 3216315
Manufacturer part number: PWCD-C19C20-20A-04F-BLK
Power Cord C19-C20 SJT 250V 20Amp Black jacket 4 ft
Our C19-C20 power cords are designed specifically for data center and lab environments. The C19-C20 power cord is most commonly used between a High-End PDU and a server in a data cabinet. In data environments, you should keep the length of cords to a minimum to avoid contact with ethernet cables and reduce power loss. Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length 47.6"
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Design
Certification ISO/IEC 11801, UL, ETL Verified ANSI/TIA-568-C.2
Power
Input voltage 250 V
Features
AWG wire size 12/3
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 C20 coupler
Connector 2 C19 coupler
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
Input current 20 A