Unirise PWCD-C19C20-20A-01F-RED power cable 11.8" (0.3 m) C19 coupler C20 coupler
Unirise PWCD-C19C20-20A-01F-RED. Cable length: 11.8" (0.3 m), Connector 1: C19 coupler, Connector 2: C20 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 20 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 3216304
Manufacturer part number: PWCD-C19C20-20A-01F-RED
Our C19-C20 power cords are designed specifically for data center and lab environments. The C19-C20 power cord is most commonly used between a High-End PDU and a server in a data cabinet. In data environments, you should keep the length of cords to a minimum to avoid contact with ethernet cables and reduce power loss. Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Cable Type SJT
Cable Length 11.8"
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Red
Power
Input voltage 250 V
Features
AWG wire size 12/3
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 C19 coupler
Connector 2 C20 coupler
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
Input current 20 A