Unirise PWCD-C14C19-15A-02F-RED power cable 23.6" (0.6 m) C14 coupler C19 coupler
Unirise PWCD-C14C19-15A-02F-RED. Cable length: 23.6" (0.6 m), Connector 1: C14 coupler, Connector 2: C19 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 3482206
Manufacturer part number: PWCD-C14C19-15A-02F-RED
Our high end data center rated C14-C19 power cords are designed specifically for data center and lab environments. The C19 connection is common to many server computers. The C14 connection is common on many PDU strips. In data environments keep the length of cords to a minimum to avoid contact with Ethernet cables and reduce power loss. Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Cable Type SJT
Cable Length 23.6"
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Red
Sustainability certificates RoHS
Design
Certification ISO/IEC 11801, UL
Power
Input voltage 250 V
Features
AWG wire size 14/3
Connector 1 C14 coupler
Connector 2 C19 coupler
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
Input current 15 A