Unirise PWCD-C14C15-15A-06F-ORG power cable Orange 70.9" (1.8 m) C14 coupler C15 coupler
Unirise PWCD-C14C15-15A-06F-ORG. Cable length: 70.9" (1.8 m), Connector 1: C14 coupler, Connector 2: C15 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 5758420
Manufacturer part number: PWCD-C14C15-15A-06F-ORG
GTIN: 0893339056431
Cable Type SJT
Cable Length 70.9"
Technical details
Product color Orange
Sustainability certificates REACH, RoHS, UL ECOLOGO
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Input voltage 250 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 C14 coupler
Connector 2 C15 coupler
AWG wire size 14
Input current 15 A