Unirise PWCD-C14C15-15A-05F-BLK power cable Black 59.1" (1.5 m) C14 coupler C15 coupler
Unirise PWCD-C14C15-15A-05F-BLK. Cable length: 59.1" (1.5 m), Connector 1: C14 coupler, Connector 2: C15 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 5999692
Manufacturer part number: PWCD-C14C15-15A-05F-BLK
Cable Type SJT
Cable Length 59.1"
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates REACH, RoHS, UL ECOLOGO
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Input voltage 250 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 C14 coupler
Connector 2 C15 coupler
AWG wire size 14
Input current 15 A