Unirise PWCD-C14C15-15A-03F-BLK power cable Black 35.4" (0.9 m) C14 coupler C15 coupler
Unirise PWCD-C14C15-15A-03F-BLK. Cable length: 35.4" (0.9 m), Connector 1: C14 coupler, Connector 2: C15 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 3858137
Manufacturer part number: PWCD-C14C15-15A-03F-BLK
Cable Type SJT
Cable Length 35.4"
Technical details
Product color Black
Power
Input voltage 250 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 C14 coupler
Connector 2 C15 coupler
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
AWG wire size 14
Input current 15 A