Unirise PWCD-C13C20-15A-03F-RED power cable 39.4" (1 m) C13 coupler C20 coupler
Unirise PWCD-C13C20-15A-03F-RED. Cable length: 39.4" (1 m), Connector 1: C13 coupler, Connector 2: C20 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 5061885
Manufacturer part number: PWCD-C13C20-15A-03F-RED
C13 to C20 Power Cords
When to use C13 to C20 Power cords
C13 to C20 Power Cords
Cable Type SJT
Cable Length 39.4"
Compliance certificates REACH, RoHS
Technical details
Product color Red
Sustainability certificates UL ECOLOGO
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Input voltage 250 V
Features
Connector 1 gender Female
Connector 2 gender Male
Connector 1 C13 coupler
Connector 2 C20 coupler
AWG wire size 14
Input current 15 A