Unirise PWCD-C13C14-15A-03F-BLU power cable Blue 39.4" (1 m) C13 coupler C14 coupler
Unirise PWCD-C13C14-15A-03F-BLU. Cable length: 39.4" (1 m), Connector 1: C13 coupler, Connector 2: C14 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 5583901
Manufacturer part number: PWCD-C13C14-15A-03F-BLU
GTIN: 0893339073186
Cable Type SJT
Cable Length 39.4"
Technical details
Product color Blue
Sustainability certificates REACH, RoHS, UL ECOLOGO
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Input voltage 250 V
Features
Connector 1 gender Female
Connector 2 gender Male
Connector 1 C13 coupler
Connector 2 C14 coupler
AWG wire size 14
Input current 15 A