Unirise PWCD-C13C14-15A-03F-BLK power cable Black 35.8" (0.91 m) C13 coupler C14 coupler
Unirise PWCD-C13C14-15A-03F-BLK. Cable length: 35.8" (0.91 m), Connector 1: C13 coupler, Connector 2: C14 coupler. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 5583900
Manufacturer part number: PWCD-C13C14-15A-03F-BLK
These high end data center rated C13-C14 power cords are soft, flexible cables that are resistant to kinking and take up less space in your cabinet. The C13-C14 power cord is most commonly used between a PDU and computer in a data cabinet. Although the receptacle is rated for 15 amps most devices draw less amperage thus the 10 amps this cord is rated for is most often adequate. Designed specifically for data center and lab environments, Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length 35.8"
Technical details
Product color Black
Power
Input voltage 250 V
Features
Connector 1 gender Female
Connector 2 gender Male
Connector 1 C13 coupler
Connector 2 C14 coupler
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
Input current 15 A