Unirise PWCD-515PC19-15A-03F-BLK power cable Black 39.4" (1 m) NEMA 5-15P C19 coupler
Unirise PWCD-515PC19-15A-03F-BLK. Cable length: 39.4" (1 m), Connector 1: NEMA 5-15P, Connector 2: C19 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 125 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 4080476
Manufacturer part number: PWCD-515PC19-15A-03F-BLK
5-15P - C19 Power cord
5-15P - C19 Power cord
Products specifications
Attribute name Attribute value
Connector 1 standard NEMA 1-15P
Cable Type SJT
Cable Length 39.4"
Compliance certificates REACH, RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates UL ECOLOGO
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 105 °C
Power
Input voltage 125 V
Features
Connector 1 gender Female
Connector 2 gender Male
Connector 1 NEMA 5-15P
Connector 2 C19 coupler
AWG wire size 14
Input current 15 A