Unirise PWCD-515PC13-15A-15F-BLK power cable Black 179.9" (4.57 m) C13 coupler NEMA 5-15P
Unirise PWCD-515PC13-15A-15F-BLK. Cable length: 179.9" (4.57 m), Connector 1: C13 coupler, Connector 2: NEMA 5-15P, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 4178199
Manufacturer part number: PWCD-515PC13-15A-15F-BLK
Our C13-5/15P power cords are designed specifically for office, home and lab environments. NEMA 5-15P to C13 power cords are generally used for connecting a computer to a wall socket or receptacle on a power strip. The female C13 end mates with the C14 inlet found on the back of a computer, and the 5-15P male end plugs into a standard North American outlet. Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Type SJT
Cable Length 179.9"
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Design
Certification ISO/IEC 11801, UL
Power
Input voltage 250 V
Features
AWG wire size 14/3
Connector 1 gender Female
Connector 2 gender Female
Connector 1 C13 coupler
Connector 2 NEMA 5-15P
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
Input current 15 A