Unirise PWCD-515PC13-15A-04F-BLK power cable Black 48" (1.22 m) C13 coupler NEMA 5-15P
Unirise PWCD-515PC13-15A-04F-BLK. Cable length: 48" (1.22 m), Connector 1: C13 coupler, Connector 2: NEMA 5-15P, Cable type: SJT. Input voltage: 250 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 4178193
Manufacturer part number: PWCD-515PC13-15A-04F-BLK
Our C13-5/15P power cords are designed specifically for office, home and lab environments. NEMA 5-15P to C13 power cords are generally used for connecting a computer to a wall socket or receptacle on a power strip. The female C13 end mates with the C14 inlet found on the back of a computer, and the 5-15P male end plugs into a standard North American outlet. Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Cable Type SJT
Cable Length 48"
Sustainability certificates RoHS
Design
Certification ISO/IEC 11801, UL
Power
Input voltage 250 V
Features
AWG wire size 14/3
Connector 1 gender Female
Connector 2 gender Female
Connector 1 C13 coupler
Connector 2 NEMA 5-15P
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
Input current 15 A