Unirise PWCD-515PC13-15A-03F-BLU power cable Blue 35.8" (0.91 m) NEMA 5-15P C13 coupler
Unirise PWCD-515PC13-15A-03F-BLU. Cable length: 35.8" (0.91 m), Connector 1: NEMA 5-15P, Connector 2: C13 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 125 V, Input current: 15 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 4185133
Manufacturer part number: PWCD-515PC13-15A-03F-BLU
5-15P - C13 Desktop/Monitor Power Cord
Cable Type SJT
Cable Length 35.8"
Technical details
Product color Blue
Power
Input voltage 125 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 NEMA 5-15P
Connector 2 C13 coupler
AWG wire size 14
Input current 15 A