Unirise PWCD-515PC13-13A-10F-BLK power cable Black 118.1" (3 m) NEMA 5-15P C13 coupler
Unirise PWCD-515PC13-13A-10F-BLK. Cable length: 118.1" (3 m), Connector 1: NEMA 5-15P, Connector 2: C13 coupler, Cable type: SJT. Input voltage: 125 V, Input current: 13 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 4185116
Manufacturer part number: PWCD-515PC13-13A-10F-BLK
Our C13-5/15P power cords are designed specifically for office, home and lab environments. NEMA 5-15P to C13 power cords are generally used for connecting a computer to a wall socket or receptacle on a power strip. The female C13 end mates with the C14 inlet found on the back of a computer, and the 5-15P male end plugs into a standard North American outlet. Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Cable Type SJT
Cable Length 118.1"
Sustainability certificates RoHS
Design
Certification UL
Power
Input voltage 125 V
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 NEMA 5-15P
Connector 2 C13 coupler
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
AWG wire size 14
Input current 13 A