Unirise PWCD-515PC13-10A-10F-BLK power cable Black 118.1" (3 m) NEMA 5-15P C13 coupler
Unirise PWCD-515PC13-10A-10F-BLK. Cable length: 118.1" (3 m), Connector 1: NEMA 5-15P, Connector 2: C13 coupler, Cable type: SVT. Input voltage: 125 V, Input current: 10 A
Manufacturer: Unirise
SKU: 4185109
Manufacturer part number: PWCD-515PC13-10A-10F-BLK
Our C13-5/15P power cords are designed specifically for office, home and lab environments. NEMA 5-15P to C13 power cords are generally used for connecting a computer to a wall socket or receptacle on a power strip. The female C13 end mates with the C14 inlet found on the back of a computer, and the 5-15P male end plugs into a standard North American outlet. Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
Cable Type SVT
Cable Length 118.1"
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Power
Input voltage 125 V
AWG wire size 18
Input current 10 A