Ubiquiti Networks EP-54V-150W-AC network switch component Power supply
Ubiquiti Networks EP-54V-150W-AC. Product type: Power supply, Product color: Black, Certification: CE, FCC, IC. Total power: 150 W, AC input voltage: 110 - 240 V
Manufacturer: Ubiquiti Networks
SKU: 6670674
Manufacturer part number: EP-54V-150W-AC
GTIN: 0810354025808
Versatile, Modular Design The rack-mountable EdgePower features two PSU bays. One 54V, 150W AC-DC module is included, and an optional AC-DC or DC-DC module is available.
High Power The EdgePower provides up to 150W of power output. With an optional PSU in the secondary bay, the EdgePower may be configured to deliver up to 300W of power.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Total power 150 W
Technical details
Product color Black
Design
Certification CE, FCC, IC
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 90 %
Power
AC input voltage 110 - 240 V