Tycon Systems TP-SW5G-24. Switch type: Unmanaged, Switch layer: L2. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 5. MAC address table: 1000 entries. Networking standards: IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u. DC input voltage: 24 V. Power connector: DC-in jack. Power over Ethernet (PoE)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 3455242
Manufacturer part number: TP-SW5G-24
- IEEE 802.3af High Power 10/100Mb POE Switch (also non-compliant 18, 24 and 48V versions)
- Remotely Power Equipment thru CAT5 Cable up to 100m
- Up to 45W per Port
- Automatic MDI/MDI-X Crossover
- Automatic Speed and Duplex Sensing
- 1K Self Learning MAC Address Table
- Compact Size for Desktop
- High temperature operation for outdoor applications in nema enclosures
The switch accepts DC power from the included autoranging 48VDC power supply or can be connected to a user supplied 48VDC power source. There are 2 power inputs for attachment of primary and backup power sources. The 802.3af non compliant TP-SW5-NC is designed so POE voltage = input voltage. They will operate down to 11V so they are perfect for 12V battery systems. Optional 18V, 24V and 48V 150W power supplies are available.
- Up to 45W per Port
- Compact Size for Desktop
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 6.26"
Throughput 1488 Mpps
Depth 4.65"
Height 1.57"
Weight 13.5 oz
Switch Type Unmanaged
Technical details
Product color Black
Ports & interfaces
Power over Ethernet (PoE) ports quantity 5
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 5
Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Gigabit Ethernet (copper) ports quantity 5
Power connector DC-in jack
Design
Certification CE, FCC
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 75 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 90 %
Storage temperature (T-T) -55 - 85 °C
Power
DC input voltage 24 V
Power consumption (typical) 4 W
Total Power over Ethernet (PoE) budget 75 W