Tycon Systems TP-POE-HP-56G PoE adapter Gigabit Ethernet 56 V
Tycon Systems TP-POE-HP-56G. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Power over Ethernet (PoE) voltage: 56 V, AC adapter input voltage: 90 - 264 V, AC adapter frequency: 50/60 Hz. Certification: CE/FCC. Weight: 16 oz (454 g), Dimensions (WxDxH): 4.57 x 5.91 x 1.61" (116 x 150 x 41 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 3455224
Manufacturer part number: TP-POE-HP-56G
56VDC @ 100W - Very High Power POE Inserter
The TP-POE-HP-56G are autoranging so that they accept AC inputs from 90VAC to 264VAC (50/60 Hz) and they supply 5% regulated 56V DC voltage at 100W on the output. They have various protections for surge, short circuit and overload.
Features:
-Remotely Power Equipment thru CAT5 Cable up to 100m
-Autoranging Switching Power Supply
-Short Circuit, Over Current and Over Voltage Protection
-High Temperature Operation
-Compact size
-Floor / Desktop / Wall Mount
-CE/FCC Approved
Features:
-High Temperature Operation
-Compact size
-Floor / Desktop / Wall Mount
-CE/FCC Approved
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 16 oz
Input Frequency 50/60 Hz
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Design
Certification CE/FCC
Power
Input voltage 90 - 264 V
AC adapter input voltage 90 - 264 V
Power over Ethernet (PoE) voltage 56 V
AC adapter frequency 50/60 Hz
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 4.57 x 5.91 x 1.61"