Tycon Systems TP-POE-HP-56G-FBN PoE adapter Gigabit Ethernet
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 4669029
Manufacturer part number: TP-POE-HP-56G-FBN
The units are autoranging so that they accept AC inputs from 90VAC to 264VAC (50/60 Hz) and they supply regulated DC Voltage at the output. They have various protections for surge, short circuit, overload and overvoltage.
The TP-POE-HP-56G-FBN has an output power of 60watts. The output voltage is 56VDC with load regulation within 5%. The units can be DIN rail mounted.