Tycon Systems TP-POE-HP-48G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V
Tycon Systems TP-POE-HP-48G. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: CAT5. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, AC adapter input voltage: 90 - 264 V, AC adapter frequency: 47/63 Hz. Certification: CE/FCC/UL/CB. Weight: 10.6 oz (300 g), Dimensions (WxDxH): 4.92 x 2.95 x 1.5" (125 x 75 x 38 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 3567096
Manufacturer part number: TP-POE-HP-48G
The TP-POE-HP are autoranging so that they accept AC inputs from 90VAC to 264VAC (50/60 Hz) and they supply 5% regulated 48V DC voltage at 50W on the output. They have various protections for surge, short circuit and overload.
Features:
-Remotely Power Equipment thru CAT5 Cable up to 100m
-Autoranging Switching Power Supply
-Short Circuit, Over Current and Over Voltage Protection
-High Temperature Operation
-Compact size
-Floor / Desktop / Wall Mount
-CE/FCC/UL/CB Approved
Features:
-High Temperature Operation
-Compact size
-Floor / Desktop / Wall Mount
-CE/FCC/UL/CB Approved
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 10.6 oz
Input Frequency 47 - 63 Hz
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Design
Certification CE/FCC/UL/CB
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -22 - 140 °F
Storage temperature (T-T) -40 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 90 %
Power
Input voltage 90 - 264 V
AC adapter input voltage 90 - 264 V
AC adapter frequency 47/63 Hz
Power over Ethernet (PoE) voltage 48 V
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 4.92 x 2.95 x 1.5"
Input current 0.9 A