Tycon Systems TP-POE-48GD PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V
Tycon Systems TP-POE-48GD. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: CAT5. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, AC adapter input voltage: 90 - 264 V, AC adapter frequency: 47/63 Hz. Certification: CE/FCC/UL/CB. Weight: 5.29 oz (150 g), Dimensions (WxDxH): 3.35 x 2.99 x 1.42" (85 x 76 x 36 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 3455220
Manufacturer part number: TP-POE-48GD
The TP-POE-48G are autoranging so that they accept AC inputs from 90VAC to 264VAC (50/60 Hz) and they supply regulated 24VDC at the output. They have various protections for surge, short circuit and overload.
Output is 48VDC with load regulation within 5%.
Features:
-Remotely Power Equipment thru CAT5 Cable up to 100m
-Autoranging Switching Power Supply
-Short Circuit, Over Current and Over Voltage Protection
-High Temperature Operation
-Compact size
-Floor / Desktop / Wall Mount
-CE/FCC/UL/CB Approved
Features:
-High Temperature Operation
-Compact size
-Floor / Desktop / Wall Mount
-CE/FCC/UL/CB Approved
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 5.29 oz
Input Frequency 47 - 63 Hz
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Design
Certification CE/FCC/UL/CB
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -30 - 60 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 90 %
Power
Input voltage 90 - 264 V
AC adapter input voltage 90 - 264 V
AC adapter frequency 47/63 Hz
Power over Ethernet (PoE) voltage 48 V
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 3.35 x 2.99 x 1.42"
Input current 0.35 A