Tycon Systems TP-BC48-900 battery charger AC, DC
Tycon Systems TP-BC48-900. Power source type: AC, DC, Power protection features: Over current, Over voltage, Overload, Short circuit. Product color: Black, LED indicators: Status. Power consumption (typical): 900 W, Input voltage: 120 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 5.31" (135 mm), Depth: 10.7" (272 mm), Height: 2.76" (70 mm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 5480768
Manufacturer part number: TP-BC48-900
GTIN: 0709257277059
This battery charger provides up to 900W of total charging power. The battery charger is compatible with GEL/AGM type sealed lead acid batteries. The charger has various protections for reverse current, short-circuit, over-load, over-voltage, and over-current. There is an LED which indicates charging (Red) or battery full (Green). The unit comes with a removeable AC cord with a North American Plug. The units are can work from 90VAC to 240VAC (selectable via switch).
  • 48V 900W Total Power
  • Over-Voltage, Over-Current, ReverseCurrent, Over-Load, Short-Circuit Protections
  • Led indicator: Red=Charging, Green=Battery Full/Float Charge
  • CE Certification
  • 48V 900W Total Power
  • CE Certification
Products specifications
Attribute name Attribute value
Charging current 15 A
Charging voltage 58.8 V
Width 5.31"
Depth 10.7"
Height 2.76"
Weight 4.3 lbs
Input Frequency 50/60 Hz
Polarity reverse circuit protection Y
Technical details
Product color Black
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -10 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 90 %
Power
Power consumption (typical) 900 W
Input voltage 120 - 240 V