Tycon Systems PS24V-3.75 power adapter/inverter Universal 90 W Black
Tycon Systems PS24V-3.75. Purpose: Universal, Power supply type: Universal, Input voltage: 90-264 V. Mean time between failures (MTBF): 50000 h. Product color: Black. Cable length: 47.2" (1.2 m), Weight: 15.3 oz (435 g)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 4669006
Manufacturer part number: PS24V-3.75
These high quality power supplies are perfectly suited for any application that needs clean reliable power. They have a standard 5.5 x 2.1mm DC Barrel Connector for compatibility with a wide range of equipment
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 15.3 oz
Input Frequency 50/60 Hz
Cable Length 47.2"
Technical details
Product color Black
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 60 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 90 %
Power
Input voltage 90-264 V
Power protection features Over current, Short circuit
Features
Output current 3.75 A
Power supply type Universal
Input current 1.5 A
Output voltage 24 V
Power current type AC-to-DC
Purpose Universal
Output power 90 W
Efficiency 80 %