Tycon Systems POE-MSPLT-4809 PoE adapter 9 V
Tycon Systems POE-MSPLT-4809. Power over Ethernet (PoE) voltage: 9 V, Input current: 1.34 A, Power consumption (typical): 12 W. Certification: FCC Class B NE55022 Class B. Weight: 2.19 oz (62 g), Dimensions (WxDxH): 2.56 x 1.77 x 1.02" (65 x 45 x 26 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 4076402
Manufacturer part number: POE-MSPLT-4809
Miniature Dynamic PoE Splitters accept 802.3af/at active PoE or 48VDC passive PoE input and provide a regulated DC voltage output supplied on a 5.5/2.1mm DC barrel connector. They are only 2.6" x 1.8" in size. Cable length is 6". Various voltage outputs are available as is a unique USB output model to provide USB power from a PoE source like a PoE switch.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 2.19 oz
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Design
Certification FCC Class B NE55022 Class B
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -25 - 50 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 90 %
Power
Power over Ethernet (PoE) voltage 9 V
Power consumption (typical) 12 W
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 2.56 x 1.77 x 1.02"
Features
Input current 1.34 A