Thermaltake PS-TPD-0700NNFAGU-2 power supply unit 700 W 24-pin ATX ATX Black
Thermaltake PS-TPD-0700NNFAGU-2. Total power: 700 W, AC input voltage: 100 - 240 V, Peak power: 840 W. Motherboard power connector: 24-pin ATX, Motherboard power cable length: 19.7" (50 cm), SATA power cable length: 150,450 mm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold. Product color: Black, Fan diameter: 4.72" (12 cm), Number of fans: 1 fan(s). Width: 5.91" (150 mm), Depth: 5.51" (140 mm), Height: 3.39" (86 mm)
Manufacturer: Thermaltake
SKU: 6049620
Manufacturer part number: PS-TPD-0700NNFAGU-2
Toughpower GX2 700W The Toughpower GX2 700W is built to deliver 80 PLUS Gold efficiency. It features a 120mm cooling fan, multiple connectors for users to power up the build, and high quality components to help deliver a continuous and stable power with an ambient temperature up to 50°C, while near silent operation and reliable performance are guaranteed. With an ample 5-year warranty, the Toughpower GX2 700W is able to satisfy the market, where PC enthusiasts are looking for a budget-friendly power supply with all the fundamental features. Ultra-Quiet 120mm Cooling Fan Featuring a 120mm cooling fan, the Toughpower GX2 700W delievers excellent airflow at an exceptionally low noise level. Meet Intel Low Ripple Noise The Toughpower GX2 700W meets all Intel’s ripple noise requirement on +12V, +5V or +3.3V from 0% to 100% load to ensure a stable operation and keep your performance-critical components to function reliably for longer. Meet Intel Voltage Regulation The voltage regulation of Toughpower GX2 700W meets Intel’s standard ±5% for major rails and ±10% for -12V, ensuring the highest performance. Multiple Connectors The Toughpower GX2 700W offers cable selection for users while powering the system at an advantageous voltage. The multiple connectors make cable installation an easy task. High Quality Components High quality components enable non-stop usage with stable and reliable performance, no more capacitor explosion and leakage. High current Single +12V rail design Powerful single +12V rail design supports any graphic card(NVIDIA or AMD), ensures a stable and reliable supply to all types of system loading. 80 PLUS Gold Certified and Lake C6/C7 States Ready Toughpower GX2 700W saves energy through its high energy efficiency up to 90% and is certified to 80 PLUS® Gold. It has been optimized to work with all generations of Intel’s processors to achieve maximum energy saving.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Total power 700 W
Peak power 840 W
Max output current (+12V) 58 A
Combined power (+12V) 696 W
Motherboard power cable length 19.7"
SATA power cable length 150,450 mm
Peripheral (Molex) power cable length 150,500 mm
Floppy disk drive cable length 5.91"
Width 5.91"
Depth 5.51"
Height 3.39"
Power supply unit (PSU) form factor ATX
80 PLUS certification 80 PLUS Gold
Floppy disk drive connector Y
Max output current (+3.3V) 20 A
Max output current (+5V) 20 A
Max output current (-12V) 0.3 A
Max output current (+5Vsb) 2.5 A
Motherboard power connector 24-pin ATX
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 4
Number of SATA power connectors 6
Floppy drive power connector 1
ATX version 2.3
Power Factor Correction (PFC) type Active
Combined power (+3.3V) 120 W
Combined power (+5V) 120 W
Combined power (-12V) 3.6 W
Combined power (+5Vsb) 12.5 W
Hold time 16 ms
PCI Express power connectors (6+2 pin) 2
EPS power connector (4+4 pin) Y
Technical details
Product color Black
Design
Certification CE/cTUVus/TUV/FCC/S-Mark
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 5 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 85 %
Storage relative humidity (H-H) 10 - 95 %
Power
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Features
Input current 6 - 15 A
Number of fans 1 fan(s)
Purpose PC
Mean time between failures (MTBF) 100000 h
Performance
Fan diameter 4.72"