Thermaltake PS-TPD-0600NNFAG –600W power supply unit 24-pin ATX ATX Black
Thermaltake PS-TPD-0600NNFAG –600W. Total power: 600 W, AC input voltage: 100 - 240 V, Peak power: 720 W. Motherboard power connector: 24-pin ATX, Motherboard power cable length: 23.6" (60 cm), SATA power cable length: 150,500 mm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold. Product color: Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 5.51" (14 cm). Width: 5.91" (150 mm), Depth: 3.39" (86 mm), Height: 5.51" (140 mm)
Manufacturer: Thermaltake
SKU: 5890187
Manufacturer part number: PS-TPD-0600NNFAGU-2
Products specifications
Attribute name Attribute value
Max output current (+12V) 49 A
Combined power (+12V) 588 W
CPU P4 connector (4-pin) 1
SATA power cable length 150,500 mm
Width 5.91"
Depth 3.39"
Height 5.51"
Total power 600 W
Power supply unit (PSU) form factor ATX
80 PLUS certification 80 PLUS Gold
Peak power 720 W
Max output current (+3.3V) 20 A
Max output current (+5V) 20 A
Max output current (-12V) 0.3 A
Max output current (+5Vsb) 2.5 A
Motherboard power connector 24-pin ATX
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 4
Number of SATA power connectors 8
CPU power connector (4+4 pin) Y
Combined power (+3.3V) 110 W
Combined power (+5V) 110 W
Combined power (-12V) 3.6 W
Combined power (+5Vsb) 12.5 W
PCI Express power connectors (6+2 pin) 2
Motherboard power cable length 23.6"
CPU power cable length 25.6"
EPS power connector (4+4 pin) Y
Technical details
Product color Black
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Power
AC input frequency 47 - 63 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Features
Noise level 26.5 dB
Cooling type Active
Input current 10 A
Purpose PC
Performance
Fan diameter 5.51"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Max output current (+12V) 49 A
Combined power (+12V) 588 W
CPU P4 connector (4-pin) 1
Width 5.91"
Depth 3.39"
Height 5.51"
Total power 600 W
Peak power 720 W
Max output current (+5V) 20 A
Combined power (+3.3V) 110 W
Combined power (+5V) 110 W
Combined power (-12V) 3.6 W
Combined power (+5Vsb) 12.5 W
CPU power cable length 25.6"
Technical details
Product color Black
Operational conditions
Power
AC input frequency 47 - 63 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Features
Noise level 26.5 dB
Cooling type Active
Input current 10 A
Purpose PC
Performance
Fan diameter 5.51"