Thermaltake LTP-650AL2NK power supply unit 650 W 24-pin ATX ATX Black
Thermaltake LTP-650AL2NK. Total power: 650 W, AC input voltage: 100 - 240 V, AC input frequency: 50 - 60 Hz. Motherboard power connector: 24-pin ATX, Motherboard power cable length: 17.7" (45 cm), SATA power cable length: 450 mm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, Mean time between failures (MTBF): 100000 h. Product color: Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 4.72" (12 cm). Width: 5.91" (150 mm), Depth: 5.51" (140 mm), Height: 3.39" (86 mm)
Manufacturer: Thermaltake
SKU: 4639892
Manufacturer part number: PS-LTP-0650NPCNUS-F
Thermaltake Litepower 650W
Incorporating various high-quality components, the new Litepower Series – rated from 350W to 650W – saves energy through its high efficiency up to 85% and accommodates any build with the most demanding requirements. An embedded intelligent cooling fan delivers excellent airflow at an exceptionally low noise level. In addition, the single +12V rail design enables non-stop usage with stable and reliable performance.
Ultra Quiet Fan
Litepower Series adopts 120mm cooling fan delivers excellent airflow at an exceptionally low noise level.
Cables with High Flexibility
Cables with High Flexibility Users are able to properly route the cables in optimal location to prevent airflow blockage. Extra-long EPS/ATX 12V 4+4pin CPU cable (550mm) guarantees sufficient lengths of cables to the build, especially full-tower chassis. Sleeved 24pin cable makes cable management easier, reducing clutter and increasing airflow inside the chassis.
High-Quality Components
Massive and Dedicated +12V Output
Litepower Series is equipped with powerful +12V rails, superior performance under all types of system loading.
Thermaltake Litepower 650W
Ultra Quiet Fan
Cables with High Flexibility
High-Quality Components
Products specifications
Attribute name Attribute value
Max output current (+3.3V) 23 A
Max output current (+12V) 48 A
Combined power (+12V) 576 W
Combined power (-12V) 6 W
Fan speed 1800 RPM
Floppy disk drive cable length 5.91"
Width 5.91"
Depth 5.51"
Height 3.39"
Total power 650 W
Power supply unit (PSU) form factor ATX
Max output current (-12V) 0.5 A
Max output current (+5Vsb) 2.5 A
Motherboard power connector 24-pin ATX
Floppy drive power connector 1
Fan location Top
Power Factor Correction (PFC) type Active
Hold time 16 ms
PCI Express power connectors (6+2 pin) 2
Power Good signal delay range 100 - 500 ms
Max output current (+5V) 17 A
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 6
Number of SATA power connectors 5
Combined power (+3.3V) 110 W
Combined power (+5V) 110 W
Combined power (+5Vsb) 12.5 W
Motherboard power cable length 17.7"
SATA power cable length 450 mm
Peripheral (Molex) power cable length 450 mm
PCI Express power cable length 17.7"
CPU power cable length 21.7"
ATX Power connector (24-pin) Yes
Cabling type Non-Modular
CPU power connector (4+4 pin) Yes
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package type Box
Design
Certification CE, TUV SUD, CB, FCC, UL, S-Mark, EAC, BSMI, RCM
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 5 - 35 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 85 %
Storage relative humidity (H-H) 10 - 95 %
Power
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Features
Number of fans 1 fan(s)
Cooling type Active
Input current 12 A
Purpose PC
Efficiency 85 %
Mean time between failures (MTBF) 100000 h
On/off switch Yes
Performance
Fan diameter 4.72"