Thermaltake CL-P075-AL12RG-A computer cooling system Processor Fan 4.72" (12 cm) Green 1 pc(s)
Thermaltake CL-P075-AL12RG-A. Type: Fan, Fan diameter: 4.72" (12 cm), Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 2000 RPM, Noise level: 23.6 sone, Maximum air pressure: 2.41 mmH2O. Product color: Green
Manufacturer: Thermaltake
SKU: 6614957
Manufacturer part number: CL-P075-AL12RG-A
Utilizing the new color palette, TOUGHAIR 510 Racing Green CPU Cooler is a single tower dual fan designed CPU cooler equipped with two optimized 120 mm high static pressure fans and a newly designed heat sink, guaranteeing its outstanding performance. Color Your Style TOUGHAIR 510 Racing Green CPU Cooler is a new edition to the TOUGHAIR series that allows users to match up the same Racing Green colored PC components to form your ideal PC build! Single Tower Dual Fan Design TOUGHAIR 510 is a single tower dual fan designed air cooler with 4 heat pipes running through the fins, the U-shape heat pipes increase heat circulation creating better heat dissipation in your system and supports up to 180W. Enhanced 120 mm High Static Pressure Fan TOUGHAIR 510 Racing Green leverages the TOUGHFAN 12 Racing Green design, which not only provides a different color scheme to the TOUGHAIR series, but also boosts the fan speed to 2000 RPM, providing a new level of cooling performance to our CPU cooler.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Fan power consumption 5.76 W
Fan 2 rotational speed (max) 2000 RPM
Fan 2 maximum air pressure 2.41 mmH2O
Fan 2 dimensions (W x D x H) 4.72 x 4.72 x 0.984"
Type Fan
Harmonized System (HS) code 84733080
Suitable location Processor
Fan dimensions (W x D x H) 4.72 x 4.72 x 0.984"
Maximum air pressure 2.41 mmH2O
Fan speed (min) 500 RPM
Fan speed (max) 2000 RPM
Radiator material Aluminum
Rated voltage 12 V
Starting voltage 6 V
Fan diameter 2 4.72"
Fan 2 rotational speed (min) 500 RPM
Technical details
Product color Green
Features
Noise level 23.6 sone
Number of fans 2 fan(s)
Other features
Quantity 1
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Fan diameter 4.72"