Thermaltake CL-F063-PL12SW-A computer cooling system Computer case Fan 4.72" (12 cm) Black, White
Thermaltake CL-F063-PL12SW-A. Type: Fan, Fan diameter: 4.72" (12 cm), Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 1500 RPM, Maximum airflow: 56.45 cfm, Maximum air pressure: 1.59 mmH2O, Bearing type: Hydraulic. Voltage: 12 V. Product color: Black, White
Manufacturer: Thermaltake
SKU: 6186838
Manufacturer part number: CL-F063-PL12SW-A
GTIN: 4711246870697
Products specifications
Attribute name Attribute value
Maximum airflow 56.45 cfm
Rated current 0.44 A
Maximum air pressure 1.59 mmH2O
Starting voltage 9 V
Illumination color Blue, Pink, Purple, Red
LED controller Y
LED controller interface USB 2.0
Country of Origin China
Voltage 12 V
Type Fan
Harmonized System (HS) code 84733080
Suitable location Computer case
Bearing type Hydraulic
Fan dimensions (W x D x H) 4.72 x 0.984 x 4.72"
Fan weight 5.78 oz
Illumination LED Y
Technical details
Product color Black, White
Power
Power supply 4.32 W
Features
Number of fans 3 fan(s)
Performance
Fan diameter 4.72"