Targus AWU100005GL notebook stand Silver 15.6"
Targus AWU100005GL. Product type: Notebook stand, Product color: Silver, Material: Aluminum. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, USB data transfer rates: 5000 Mbit/s, USB Power Delivery up to: 100 W. Width: 2.44" (62 mm), Depth: 10.2" (260 mm), Height: 1.06" (27 mm). Cables included: USB Type-C
Manufacturer: Targus
SKU: 6664599
Manufacturer part number: AWU100005GL
GTIN: 5051794036626
Stylish and durable, this Targus® Portable Stand with Integrated Dock is made with aluminum that is designed to be foldable to an ultra-compact size (25.3 x 6 x 1.83 cm), perfectly stowed within a Targus® backpack or laptop case of the modern mobile worker who's looking to transform their laptop into a workstation at multiple workspaces. Robust construction with aluminium not only offers a sturdy platform for your laptop, it also has high heat reduction characteristics to help prevent your device from overheating. Plus it can be adjusted 5 different positions so that your laptop screen stays in your eye line for the most optimum working posture to reduce back and neck strains. Ensure to maximise your productivity wherever you work and simply connect your laptop to an extra monitor up to 4K 30p, plus other peripherals with one single USB-C cable. The Targus® 100W PD GaN Wall Charger (APA109GL) is the perfect companion for this stand with integrated dock, delivering up to 100W power when connected to the USB-C port under the stand, the power then shared between the Laptop via USB-C cable and other connected devices or accessories. Keep organised whilst working on the go and centrally connect your keyboard, mouse, external flash drive or smart devices via 2x USB-A and 1 USB-C data ports that all support up to 5 Gbps data transfer rate, ideal for mobile working in multiple locations.
  • Made of high-quality aluminum with high heat reduction. Versatile and universal, supports most laptop devices from 10" - 15.6”
  • Maximise your productivity and extend your desktop to one extra monitor via HDMI (max resolution 4K @ 30 Hz)
  • Connect quickly and securely to the network with the RJ45 Gigabit Ethernet port
  • USB-C port under the stand offers neat power cable management and supports Power Delivery 3.0 with 100 W power pass-through. Share 100W power between laptop devices via USB-C cable and other devices via USB-A and USB-C data ports
  • Adjustable stand height with 5 locking positions from 15-degree to 36-degree
Products specifications
Attribute name Attribute value
Minimum notebook screen size compatibility 10"
Maximum notebook screen size compatibility 15.6"
Number of adjustment positions 5
Number of height positions 5
Country of Origin China
Material Aluminum
Width 2.44"
Depth 10.2"
Height 1.06"
Weight 12.7 oz
Height Adjustment Y
Adjustable Y
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity 1
USB charging port Y
Harmonized System (HS) code 84733080
Foldable Y
USB Power Delivery Y
USB Power Delivery revision 3.0
USB Power Delivery up to 100 W