Targus ASF116W9USZ display privacy filters 11.6" Laptop Frameless display privacy filter
Targus ASF116W9USZ. Maximum screen size: 11.6". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Laptop, Type: Frameless display privacy filter
Manufacturer: Targus
SKU: 3469447
Manufacturer part number: ASF116W9USZ
GTIN: 0092636281373
The Targus 11.6” Widescreen Notebook Privacy Filter is designed to fit 11.6” widescreen laptops. To protect your information, tiny vertical blinds on the surface of the screen narrow the viewing angle so data is only visible directly in front of the monitor up to 45 degrees away from the center of the screen. Onlookers will only see a dark unclear screen when attempting to view the information from a side angle. In addition to providing security, the privacy filter also blocks the glare to help reduce eye strain. The Targus Notebook Privacy Filter can be easily attached by using clear adhesive strips designed for LCD screens or with the included tab guides that stick to the edge of the LCD screen to hold the filter in place. Users can position the tabs so the filter easily slides on and off. The new under bezel tabs attaches to the privacy screen, which then slides under the bezel of your laptop for a clean, simple look. Highly portable and easy to use, the Targus privacy screen protects valuable information on a laptop and LCD monitor from onlookers.
Size
Designed to fit 11.6” widescreen notebooks (16:9)
Functionality
Easy to install
Size
Functionality
Easy to install
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 10.1"
Height 5.67"
Aspect Ratio 16:9
Type Frameless display privacy filter
Design
Suitable for Laptop
Weight & dimensions
Width (imperial) 10.1"
Height (imperial) 5.7"
Features
Display types supported LCD
Ergonomics
Maximum screen size 11.6"