StarTech.com USBINT5PIN24 internal power cable 24" (0.609 m)
StarTech.com USBINT5PIN24. Cable length: 24" (0.609 m), Connector 1: IDC, Connector 2: IDC. Width: 5.12" (130 mm), Depth: 24" (609.6 mm), Height: 1.97" (50 mm). Package width: 4.92" (125 mm), Package depth: 8.86" (225 mm), Package height: 0.394" (10 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3362847
Manufacturer part number: USBINT5PIN24
GTIN: 0065030848459
Connect a front panel USB hub or card reader directly to a motherboard header connector
This 24in/2ft cable provides a convenient solution for connecting multi-function front panels, or any device that relies on internal USB ports, directly to a motherboard or expansion card USB IDC (Header) connection, without having to install additional cards or run cables externally to the rear ports.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 5.12"
Depth 24"
Height 1.97"
Weight 0.811 oz
Cable Length 24"
Harmonized System (HS) code 84733080
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 4.92"
Package depth 8.86"
Package height 0.394"