StarTech.com SVA20N2NEUA power adapter/inverter Indoor 40 W Black
StarTech.com SVA20N2NEUA. Purpose: Docking station, Power supply type: Indoor, Input voltage: 100 - 240 V. Product color: Black. Cable length: 48" (1.22 m), Width: 1.57" (40 mm), Depth: 2.95" (75 mm). Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 11.6" (295 mm), Package depth: 15" (380 mm). Included power plug types: ANZ,EU,NA,UK
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5443631
Manufacturer part number: SVA20N2NEUA
GTIN: 0065030880985
Spare or Replacement DC Power Supply | 20 Volts | 2 AMPS | Type-N Barrel
This 20V DC power adapter is primarily a replacement or spare power adapter for the DK30A2DH or DK30ADD laptop docking stations. It can also universally supply power for any electronic device that has an N-type barrel and requires 20 volts and up to 2 amps of power.
Replace Your Failed or Lost Power Adapter
The power supply is a perfect replacement for the lost or damaged 20V / 2A power adapter you've used to power your existing electronics such as your docking station.
Keep a Spare Power Adapter on Hand
The SVA20N2NEUA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 4.83 oz
Included power plug types ANZ,EU,NA,UK
Width 1.57"
Depth 2.95"
Height 1.69"
Cable Length 48"
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package weight 6.97 oz
Package width 11.6"
Package depth 15"
Package height 4.06"
Design
Certification CE, GS, PSE, UL
Power
Input voltage 100 - 240 V
Power plug type Type N
Features
Output power 40 W
Power supply type Indoor
Input current 1 A
Output voltage 20 V
Purpose Docking station
Output current 2 A