StarTech.com SVA12M2NEUA power adapter/inverter Indoor 24 W Black
StarTech.com SVA12M2NEUA. Purpose: Universal, Power supply type: Indoor, Input voltage: 100-240 V. Product color: Black. Width: 1.57" (40 mm), Depth: 2.95" (75 mm), Height: 1.69" (43 mm). Package width: 3.5" (89 mm), Package depth: 4.09" (104 mm), Package height: 2.36" (60 mm). Included power plug types: AU, EU, NA, UK
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 4903803
Manufacturer part number: SVA12M2NEUA
GTIN: 0065030865746
This 12V DC power supply can provide a power source for any electronic device that has an M-type barrel and requires 12 volts and up to 2 amps of power.
Replace your failed or lost power adapter
Keep a spare power adapter on hand
This 12V 2A DC power supply is a direct replacement for the power adapters included with the following StarTech.com products:
80 m VGA to Cat 5 Monitor Extender Kit
1 km VDSL2 Extender Kit
40 km Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC
550 m Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC
550 m Gigabit Multi Mode Fiber Media Converter SC
2 km Fiber Media Converter Multi Mode SC
2 km Multi ModeFiber Media Converter ST
USB 3.0 Hard DriveEnclosure for 3.5in SATA Drives
USB 3.0 SATA Hard Drive Docking Station for 2.5 in. or 3.5 in. Drives
USB 3.1 Single-Bay Dock for 2.5 in. or 3.5 in. HDD
eSATA or USB 3.0 SATA Hard Drive Dock
External Docking Station for 2.5 in. or 3.5 in. Hard Drives
HDMI Over CAT5 HDBaseT Extender
HDMI Over CAT5 Extender
VGA Over CAT5 Extender
2-Port Dual DVI USB KVM Switch
2-Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch
2-Port Dual DisplayPort USB KVM Switch
2-Port Dual VGA KVM Switch
2-Port Quad DVI KVM Switch
4-Port Dual DVI KVM Switch
4-Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch
4-Port DisplayPort KVM Switch
4-Port Dual VGA KVM Switch
The SVA12M2NEUA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
1 km VDSL2 Extender Kit
HDMI Over CAT5 Extender
VGA Over CAT5 Extender
2-Port Dual DVI USB KVM Switch
2-Port Dual VGA KVM Switch
2-Port Quad DVI KVM Switch
4-Port Dual DVI KVM Switch
4-Port DisplayPort KVM Switch
4-Port Dual VGA KVM Switch
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 4.83 oz
Width 1.57"
Depth 2.95"
Height 1.69"
Harmonized System (HS) code 85044095
Included power plug types AU, EU, NA, UK
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package depth 4.09"
Package width 3.5"
Package height 2.36"
Package weight 7.41 oz
Design
Certification CE, FCC, UL
Power
Input voltage 100-240 V
Power plug type Type M
Features
Power supply type Indoor
Input current 0.6 A
Output voltage 12 V
Purpose Universal
Output power 24 W
Output current 2 A