StarTech.com S25SLOTR drive bay panel 2.5" Black
StarTech.com S25SLOTR. Size (imperial): 2.5", Product color: Black. Weight: 5.59 oz (158.4 g). Package weight: 8.25 oz (234 g)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 2547706
Manufacturer part number: S25SLOTR
GTIN: 0065030836074
Use an available expansion card slot to install a hot swappable 2.5in hard drive
The S25SLOTR Trayless Hard Drive Rack can be installed into an available (full profile) PCI expansion card slot, providing easy access to a bare 2.5" SATA hard drive or solid state drive (SSD) from the rear panel of a computer case.
Once installed in a PCI slot (and accompanying rear panel bracket), installing a 2.5" SATA HDD is as simple as inserting it into the trayless rack. To remove the hard drive, simply hit the eject button to unlock the access door, allowing the drive to be pulled out of the computer without having to dismount the drive.
* This unique design of the mobile rack enables you to use any available full profile expansion slot to mount a removable 2.5in SATA hard drive.
The StarTech.com Advantage
- Utilize a free expansion card slot to add a removable 2.5" SATA hard drive bay
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 5.59 oz
Harmonized System (HS) code 84733080
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package weight 8.25 oz
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 55 °C
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 0.827 x 5.71 x 4.72"
Size (imperial) 2.5"