StarTech.com IM12D1500P power adapter/inverter Indoor Black
StarTech.com IM12D1500P. Purpose: Universal, Power supply type: Indoor, Input voltage: 110-240 V. Product color: Black, Housing material: Plastic. Cable length: 53.9" (1.37 m), Width: 1.97" (50 mm), Depth: 2.76" (70 mm). Package width: 3.62" (92 mm), Package depth: 5.43" (138 mm), Package height: 2.24" (57 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 2981422
Manufacturer part number: IM12D1500P
GTIN: 0065030844741
The IM12D1500P Universal Power Adapter (12V DC, 1.5A) can be used as a replacement or spare AC adapter for many of our products, including KVM Switches, Media Extenders and Converters, Drive Enclosures and A/V devices. Please see the Accessories section for this product, for a complete list of compatible products.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty.
The StarTech.com Advantage
Universal plug adapters make it suitable for use in North America, Great Britain and Europe.
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Supplementary power connectors 3
Width 1.97"
Depth 2.76"
Height 1.57"
Weight 6.7 oz
Housing Material Plastic
Input Frequency 50/60 Hz
Cable Length 53.9"
Harmonized System (HS) code 85044095
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package width 3.62"
Package depth 5.43"
Package height 2.24"
Package weight 7.05 oz
Design
Certification CE, FCC, RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -10 - 60 °C
Power
Input voltage 110-240 V
Features
Power supply type Indoor
Output voltage 12 V
Power current type AC-to-DC
Purpose Universal
Output current 1.5 A