StarTech.com HSB220SAT25B drive bay panel 3.5" Bezel panel Black
StarTech.com HSB220SAT25B. Size (imperial): 3.5", Type: Bezel panel, Product color: Black. Width: 4.02" (102 mm), Depth: 5.28" (134 mm), Height: 0.945" (24 mm). Package width: 4.96" (126 mm), Package depth: 6.73" (171 mm), Package height: 2.13" (54 mm). Cables included: SATA
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 2205122
Manufacturer part number: HSB220SAT25B
GTIN: 0065030827980
Easy, trayless removal and insertion of dual 2.5in SATA hard drives from single 3.5in bay
This 3.5in SATA hard drive hot-swap bay allows you to install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) in an available/unused 3.5in floppy drive bay.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
HDD interface Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III
Material Aluminum
Width 4.02"
Depth 5.28"
Height 0.945"
Weight 10.1 oz
Type Bezel panel
Number of HDDs supported 2
Supported storage drive heights 9.5 mm
Harmonized System (HS) code 84733080
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 17 oz
Package width 4.96"
Package depth 6.73"
Package height 2.13"
Screws included Yes
Design
Certification CE, FCC, REACH
Weight & dimensions
Size (imperial) 3.5"
Features
LED indicators Activity, Power
HDD size 2.5"