StarTech.com CABSHELF1U10 rack accessory Rack shelf
StarTech.com CABSHELF1U10. Type: Rack shelf, Product color: Black, Housing material: Steel. Width: 19" (482.6 mm), Depth: 10" (254 mm), Height: 1.75" (44.5 mm). Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 11.3" (286 mm), Package depth: 19.8" (503 mm). Master (outer) case width: 13" (331 mm), Master (outer) case length: 20.9" (532 mm), Master (outer) case height: 11.8" (300 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 4903798
Manufacturer part number: CABSHELF1U10
GTIN: 0065030870474
Add a sturdy, 1U server rack shelf into almost any rack or cabinet
This 1U rack shelf lets you add 10 in. of flat storage space to any EIA-310 compliant server rack or cabinet.
Ensure your equipment is secure
Make the most of your available space
Customize your setup
The CABSHELF1U10 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
  • UNIVERSAL COMPATIBILITY: 19"" EIA/ECA-310 compliant 1U 10"" deep server rack cabinet shelf for universal fit in any existing server/AV rack or cabinet; Includes M6 Cage nuts & screws for mounting
Customize your setup
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 19"
Depth 10"
Height 1.75"
Weight 4.41 lbs
Housing Material Steel
Type Rack shelf
Master (outer) case length 20.9"
Master (outer) case width 13"
Master (outer) case height 11.8"
Harmonized System (HS) code 85389099
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 11.3"
Package depth 19.8"
Package height 2.28"