StarTech.com BRACKET25X2 drive bay panel 3.5" Carrier panel Stainless steel
StarTech.com BRACKET25X2. Size (imperial): 3.5", Type: Carrier panel, Product color: Stainless steel. Width: 4.02" (102 mm), Depth: 4.57" (116 mm), Height: 0.866" (22 mm). Package dimensions (WxDxH): 5.51 x 6.5 x 1.5" (140 x 165 x 38 mm), Package width: 5.51" (140 mm), Package depth: 6.5" (165 mm). Cables included: SATA, Number of lock keys included: 13 pc(s)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3681141
Manufacturer part number: BRACKET25X2
GTIN: 0065030852593
Mount two 2.5in SATA SSDs/HDDs into a single 3.5in drive bay
The BRACKET25X2 Dual hard drive mounting bracket kit lets you install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) into a single 3.5in mounting bay -- enabling you to significantly increase the performance of your desktop by adding the speed of a 2.5in SSD.
Maximize the internal mounting space of your computer, by installing two 2.5in hard drives in the same 3.5in bay. The bracket can be used with SATA hard drives and solid states
For a hassle-free installation, the hard drive mounting kit includes all required data and power cabling for both SATA drives. Plus, the bracket can support IDE drives when using our 2.5in to 3.5in IDE Hard Drive cable adapter (IDE4044).
The StarTech.com Advantage
- Maximize internal mounting space, by installing two 2.5in drives into a single 3.5in mounting bay
- Improve the performance speed of your desktop computer by adding 2.5in solid state drives into a 3.5in mounting bay
- Guaranteed reliability with solid aluminum construction and lifetime StarTech.com warranty
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Number of lock keys included 13 pc(s)
Material Steel
Width 4.02"
Depth 4.57"
Height 0.866"
Weight 2.57 oz
Type Carrier panel
Number of HDDs supported 2
Harmonized System (HS) code 84733080
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Stainless steel
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 5.51"
Package depth 6.5"
Package height 1.5"
Package weight 6.7 oz
Screws included Yes
Design
Certification REACH, CE, TAA
Weight & dimensions
Size (imperial) 3.5"
Features
HDD size 2.5"
Other features
Package dimensions (WxDxH) 5.51 x 6.5 x 1.5"