StarTech.com BRACKET25SAT mounting kit Aluminum
StarTech.com BRACKET25SAT. Material: Aluminum
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 2220781
Manufacturer part number: BRACKET25SAT
GTIN: 0065030831093
Mount a 2.5in SATA hard drive to any computer with an available 3.5in bay
This Serial ATA hard drive mounting kit allows you to install a 2.5in SATA hard drive in a 3.5in drive bay.
The 2.5in to 3.5in SATA hard drive mounting kit features a sturdy metal bracket, as well as a combined 7+15 pin SATA + LP4 Power to SATA cable - which helps simplify installation and reduce clutter within the computer case.
The StarTech.com Advantage
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Aluminum
Width 3.86"
Depth 3.94"
Height 0.394"
Weight 3.88 oz
Packaging data
Package width 4.92"
Package depth 8.86"
Package height 0.787"
Package weight 4.06 oz
Weight & dimensions
Size (imperial) 2.5"